Neke od administrativnih taksi preduzećima i preduzetnicima povećane do 10 puta, što je svojevrsni reket države kako bi se punio budžet, kaže Unija poslodavaca. Jedna od najčešćih taksi koju su privredni subjekti dužni da uplate Ministarstvu pravde Srbije - taksa uz Zahtev za davanje tumačenja, objašnjenja, odnosno mišljenja o primenu republičkih propisa, u najnovijem tarifniku Republičkih administrativnih taksi podignuta sa 1.000 na 10.000 dinara.Državni budžet po osnovu te takse imaće godišnje prihode od četiri do pet miliona evra, jer su privednici prinudjeni da zbog neuskladjenosti propisa svakodnevno traže njihovo pravno tumačenje. Ovakvi postupci države koji se kriju od javnosti pokazuju kako će se pronaći novac za nerealno povećanje plata u javnom sektoru i penzija na jesen, uprkos sve većoj zaduženosti države...
Neke od administrativnih taksi preduzećima i preduzetnicima povećane do 10 puta, što je svojevrsni reket države kako bi se punio budžet, kaže Unija poslodavaca.
"Jedna od najčešćih taksi koju su privredni subjekti dužni da uplate Ministarstvu pravde Srbije - taksa uz Zahtev za davanje tumačenja, objašnjenja, odnosno mišljenja o primenu republičkih propisa, u najnovijem tarifniku Republičkih administrativnih taksi podignuta sa 1.000 na 10.000 dinara", navedeno je u saopštenju Unije poslodavaca.
Procena tog udruženja je da će državni budžet po osnovu te takse imati godišnje prihode od četiri do pet miliona evra, jer su privednici prinudjeni da zbog neuskladjenosti propisa svakodnevno traže njihovo pravno tumačenje.
"Ovakvi postupci države koji se kriju od javnosti pokazuju kako će se pronaći novac za nerealno povećanje plata u javnom sektoru i penzija na jesen, uprkos sve većoj zaduženosti države", ocenila je Unija i podsetila da su u januaru 2010. godine sudske takse povećane od 35 do 1.300 odsto.
Državni sekretar u Ministarstvu pravde Slobodana Homen demantovao je tvrdnje Unije poslodavaca Srbije (UPS) da je Ministarstvo pravde enormno podiglo sudske takse, čime neopravdano ubira uvećane prihode.
On je podsetio da su na osnovu zakona iz 2009. sudske takse usklađene sa rastom inflacije tako da se ne radi ni o kakvom njihovom povećanju i napomenuo da nije tačna tvrdnja da Ministarstvo pravde ubira prihode od taksi, jer se ti prihodi slivaju isključivo u republički budžet.
Homen, koji je i koordinator Vlade Srbije za saradnju s medijima, je podsetio da je u julu ove godine usvojen zakon o budžetskim taksama tako da treba proveriti u Ministarstvu finansija koje su takse povećane i koliko.